screen-shot-2016-10-26-at-12-06-30-pm

Bronx Prep High School’s DREAM Team is composed of 54 of the best educators in the world.

  • Leadership
  • Math Team
  • English Team
  • World Languages Team
  • Science Team
  • Social Studies
  • Co-Curricular Team
  • Academic Collaboration
  • Instructional Support
  • College Counseling Team
  • Jared Glazer

    Jared Glazer

    Choir

  • Dae Jong Kim

    Dae Jong Kim

    Korean II

  • Jeannette Toomer

    Jeannette Toomer

    Literature I

  • Dana Pegram

    Dana Pegram

    ACT

  • Aleshia Lee

    Aleshia Lee

    Registrar

  • Melissa Clarke

    Melissa Clarke

    ACT

  • Anne Murphy

    Anne Murphy

    Writing III

  • Natalie Madera

    Natalie Madera

    Operations Associate

  • Shela Kochar

    Shela Kochar

    HS Operations Manager

  • Marquist Ware

    Marquist Ware

    ACT

  • Dexter White

    Dexter White

    Literature II

  • Joseph Alvarado

    Joseph Alvarado

    Arts Director

  • Amanda Greer

    Amanda Greer

    Ops & Data Associate

  • Harold Kenner

    Harold Kenner

    Band

  • Timothy Lerubino

    Timothy Lerubino

    Physics

  • Nancy Martinez

    Nancy Martinez

    Algebra II

  • Gary Henderson

    Gary Henderson

    College Counselor

  • Dennis Pooler

    Dennis Pooler

    College Counselor

  • Luba Ostashevsky

    Luba Ostashevsky

    Chemistry

  • John Shifton

    John Shifton

    Geometry

  • Eun Jung Kim

    Eun Jung Kim

    Korean

  • Jocelyn Alvarez

    Jocelyn Alvarez

    Cafeteria Assistant

  • Priscilla Blas

    Priscilla Blas

    DREAM Coach

  • Meredith Brown

    Meredith Brown

    Librarian

  • Andre Cook

    Andre Cook

    DREAM Coach

  • Christopher Crespo

    Christopher Crespo

    Custodian

  • Claudia Duran

    Claudia Duran

    Cafeteria Manager

  • Michael Ortiz

    Michael Ortiz

    Custodian

  • Rolando Lopez

    Rolando Lopez

    Physical Education

  • Miguela Pineda

    Miguela Pineda

    Receptionist

  • Starr Levy

    Starr Levy

    Algebra I

  • Bernard Bazemore

    Bernard Bazemore

    Biology

  • Samantha Abel

    Samantha Abel

    Writing I

  • Marina Palenyy

    Marina Palenyy

    Writing II

  • Rabi Wright

    Rabi Wright

    Literature IV

  • Celly Placenti

    Celly Placenti

    Dance

  • Eileen Morano

    Eileen Morano

    Physiology

  • Kristan Justice

    Kristan Justice

    ACT

  • Samontha Joseph

    Samontha Joseph

    School Counselor

  • Tamasia Johnson

    Tamasia Johnson

    College Counselor

  • Lourdes Flores

    Lourdes Flores

    Principal

  • Emmanuel George

    Emmanuel George

    Executive Director

  • Isolene Roberts

    Isolene Roberts

    ACT

  • Miranda Small

    Miranda Small

    Art

  • Donna Paolucci

    Donna Paolucci

    Spanish

  • Erin Yonkee

    Erin Yonkee

    Literature III

  • Jude Hollins

    Jude Hollins

    Writing IV

  • Sharifa Powell

    Sharifa Powell

    Pre-Calculus

  • Cassius Gil

    Cassius Gil

    Assistant Principal

  • Nelson Rodriguez

    Nelson Rodriguez

    Family Support Specialist

  • Samantha Schultz

    Samantha Schultz

    Operations Manager